Wysyłanie korespondencji za granicę nie jest tak trudne jak wielu osobom może się wydawać. Przykładem jest tu choćby Holandia. List do Holandii adresuje się bez problemu. Jak to zrobić, by na pewno dotarł do adresata? Jakich błędów unikać?
Zawartość listu do Holandii
W liście do Holandii mogą znaleźć się dokumenty, pisma i wszelkie inne tego typu rzeczy – choćby gazety czy ulotki. Można też do niego włożyć różne drobiazgi, które nie mają ostrych krawędzi. Zbyt ostre krawędzie bowiem mogą przedrzeć kopertę. Taki zniszczony list raczej już nie dotrze do adresata. Istnieje spore ryzyko, że zostanie zwrócony do nadawcy.
Do koperty z listem nie należy też wkładać rzeczy dużych i ciężkich. One również mogą uszkodzić kopertę i z niej wypaść. Poza tym, jeśli list będzie zbyt gruby lub zbyt ciężki, będzie musiał być zakwalifikowany jako paczka. W takiej sytuacji rozsądniej jest spakować wszystko w paczkę, dobrze zabezpieczyć i jako paczkę nadawać. Wysyłając paczkę trzeba jednak pamiętać o tym, że musi być podana jej zawartość, a dane powinny być zgodne z prawdą.
W liście nie może oczywiście być rzeczy, których w korespondencji przesyłać nie wolno. Materiały płynne i niebezpieczne, leki, a nawet suplementy czy też niektóre kosmetyki, to przykłady produktów, których wysyłać za granicę nie wolno. W liście do Holandii nie mogą więc się znaleźć. Jeśli podejrzana przesyłka zostanie sprawdzona, a rzeczy nielegalne odkryte, nadawca może zostać nawet pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Adresowanie listu do Holandii
Jak zaadresować list do Holandii? Jest to banalnie łatwe. W lewej górnej części koperty – tak jak przy korespondencji krajowej – wpisuje się dane nadawcy. Warto wpisać je bardzo czytelnie, bowiem jeśli list zostanie zwrócony do nadawcy, to będzie miał szansę do niego dotrzeć. W innym przypadku może zostać przekazany do zniszczenia.
Dane adresata wpisuje się w prawej, dolnej części koperty. Warto zapisać je w pewnej odległości od brzegów koperty – to ułatwi odczytywanie. Tu powinny znaleźć się takie dane jak imię, nazwisko, nazwa ulicy i numer domu, kod pocztowy i nazwa miasta. Jeśli adresat mieszka w mieszkaniu, oczywiście należy zapisać i numer domu i numer mieszkania.
List do Holandii – czym wpisać dane adresowe?
Można dane na kopercie nadrukować lub nakleić naklejki adresowe. Można też rzecz jasna dane wpisać ręcznie. Wskazane jest pisanie długopisem, na pewno bowiem pismo się nie rozmaże pd wpływem wilgoci. Pisząc piórem lub pisakiem, pojawia się takie ryzyko. Wystarczy odrobina wilgoci, by napisy na kopercie zaczęły się rozmazywać. Zapisane długopisem nie rozmażą się na tyle, by stały się nieczytelne.
Charakter pisma ma znaczenie
Bardzo częstym powodem zwrotu listów lub tego, ze nie docierają do adresata, jest niewyraźnie zapisany adres. Trzeba mieć świadomość, że nikt nie będzie tracił wielu minut, by odszyfrować dane adresowe, dlatego warto pisać je bardzo wyraźnie. Wiele osób decyduje się na pisanie takich danych drukowanymi literami i jest to jak najbardziej warte polecenia. Drukowane pismo odczytuje się dużo łatwiej i nie ma wątpliwości jaki jest adres nadawcy i odbiorcy. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by był poprawny. Już błędnie zapisane nazwisko może spowodować zwrot listu z notatką – taki adresat pod tym adresem nie mieszka.
List do Holandii – w jaki sposób wysłać?
Aby wysłać list do Holandii, można oczywiście pójść na pocztę, nie jest to jednak konieczne. Trzeba tu dopowiedzieć, że są miejsca, w których wysyłka listu do Holandii jest tańsza. Przykładem jest tu broker kurierski. Wysyłka listu do Holandii u brokera kurierskiego to koszty niższe nawet o 70 %.