Przesyłki kurierskie cieszą się szczególną popularnością wśród osób, które często sprzedają lub kupują różne przedmioty przez Internet. Standardowe usługi pocztowe nie gwarantują tego, co korzystanie z usług firm kurierskich. Główną zaletą jest, chociażby możliwość wysłania przesyłki bez konieczności wychodzenia z domu. Dodatkowo osoba wysyłająca paczkę może również zdecydować się na opcję, którą jest ubezpieczenie przesyłki kurierskiej.
Czym jest wartość deklarowana, a czym ubezpieczenie przesyłki?
Wartość deklarowana i ubezpieczenie przesyłki kurierskiej wbrew pozorom są pojęciami, które odgrywają bardzo zbliżoną rolę. Chcąc nadać przesyłkę za pomocą kuriera, musimy zadeklarować orientacyjną wartość przesyłki. Bardzo często jest to związane ze wskazaniem, jaką wartość odpowiedzialności ponosi przewoźnik w przypadku szkody lub jest to ściśle związane z zawieraną przez nas z firmą kurierską umową ubezpieczeniową.
Obie czynności polegają na określeniu odpowiedzialności wybranego przez nas przewoźnika za utratę lub uszkodzenie naszej paczki. Może ją ponieść ubezpieczyciel danej firmy kurierskiej lub sama firma. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że samo wskazanie konkretnej kwoty nie oznacza wcale, że dokładnie ona zostanie nam zwrócona. Ponieważ to od rzeczywistej wartości danego przedmiotu zależy jaką kwotę zwróci nam przewoźnik.
Jakie jest rzeczywiste odszkodowanie w przypadku, gdy przesyłka ulegnie uszkodzeniu lub zaginięciu?
Jeśli kiedykolwiek dojdzie do takiej sytuacji, to po naszej stronie leży udokumentowanie naszej straty. W takim wypadku przydać mogą się wszelkie dokumenty, które są w stanie potwierdzić wartość przedmiotu znajdującego się w przesyłce. Są nimi na przykład wszelkie faktury, paragony, umowy kupna-sprzedaży. Warto również orientować się jaka kwota wypłacana jest w przypadku uznania odszkodowania.
W przypadku ubezpieczenia przesyłki na kwotę wyższą niż jej udokumentowana wartość — zostaje nam wypłacona jedynie kwota będąca równowartością udokumentowanej wartości przedmiotu. W przypadku ubezpieczenia przesyłki na kwotę niższą niż jej udokumentowana wartość — zostanie nam wypłacona jedynie najwyższa wartość ubezpieczenia, a nie jak mogłoby się wydawać pełna kwota udokumentowanej wartości przedmiotu.
Co ważne firmy będące płatnikami podatku VAT otrzymają ubezpieczenie wypłacone w kwocie netto. Związane jest to z obowiązującymi w Polsce przepisami.
Na niekorzyść klientów jest jednak fakt, że zdecydowana większość firm nie ponosi odpowiedzialności za korzyści utracone w związku z zagubieniem lub uszkodzeniem przesyłki. Wszystko za sprawą możliwych wyłudzeń, które mogłyby dość często się pojawiać. Kwota ubezpieczenia zazwyczaj jest kwotą niewielką, niższą niż opłata za przesyłkę, a co za tym idzie, odpowiedzialność firmy kurierskiej w tym wypadku byłaby niewspółmierna.
Pamiętajmy również, że uzyskamy odszkodowanie jedynie w wypadku, kiedy udowodnimy, że towar zapakowany został dokładnie według wytycznych firmy kurierskiej. To w naszym interesie leży odpowiednie zapakowanie przesyłki, nikt nie wypłaci nam odszkodowanie za paczkę, która została uszkodzona z powodu niedopilnowania przez nas tej kwestii.